GLAS OCH KERAMIK / Mat- och kaffeserviser / Matservis 8794320
*
nr 879 4320
Matservis
ca. 60 del. Rosenthal, "Maria"
Utrop:
2.000 kr
Såld:
2.800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 mars 2014
kl 19:25:34
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
2/3 20:51:21
1
1.800 kr
3/3 00:30:57
2
2.400 kr
3/3 12:47:53
3
2.200 kr
3/3 12:48:49
3
2.600 kr
3/3 18:14:02
2
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: matservis mattallrik mattallrikar rosenthal
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:59
*
Matservis
nr 879 4320
Matservis
ca. 60 del. Rosenthal, "Maria"
Utrop: | 2.000 kr |
---|---|
Såld: | 2.800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 mars 2014 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
2/3 20:51:21 | 1 | 1.800 kr |
3/3 00:30:57 | 2 | 2.400 kr |
3/3 12:47:53 | 3 | 2.200 kr |
3/3 12:48:49 | 3 | 2.600 kr |
3/3 18:14:02 | 2 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Marianne Westman (f. 1928)
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
Keramiker, formgivare och mönstertecknare. Anställd på Rörstrand 1950-1971.
Rosenthal
Rosenthal är en tysk porslinsfabrik, grundad 1879 av Philipp Rosenthal.
Tilgman Keramik
Tilgman Keramik var en svenskt keramikfabrik verksam sedan slutet på 1940-talet till mitten av 1970-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: matservis mattallrik mattallrikar rosenthal
-
3115 Matservisdelar
26 delar, Höganäs, 1970-tal. Diameter: 16-24 cm
Auktionen avslutas
nu på måndag
3 juni kl 19:59